Gyógyszer keresés

Menü
Vény nélkül kapható termékek
Betűrend szerinti listák
 
SARIDON TABLETTA

Vény nélkül is kiadható

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

1. A GYÓGYSZER MEGNEVEZÉSE

Saridon tabletta


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

250 mg paracetamol, 150 mg propifenazon, ill. 50 mg koffein tablettánként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Tabletta.
Fehér, illetve csaknem fehér színű, szagtalan, korong alakú, lapos felületű, metszett élű, egyik oldalán "Saridon" mélynyomású felirattal, másik oldalán mélynyomású felezővonallal ellátott tabletta. Törési felülete fehér színű.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

Fájdalom, pl. fejfájás, migrén, fogfájás, menstruációs fájdalom, posztoperatív és reumás fájdalom enyhítésére.
Megfázás és influenza okozta fájdalom és láz csillapítására.

4.2 Adagolás és az alkalmazás

Egyszeri adagja felnőtteknek: 1-2 tabletta, 12-16 éveseknek: 1 tabletta.

Szükség esetén az egyszeri adag 24 órán belül legfeljebb háromszor ismételhető.
A tablettát bőséges folyadékkal kell bevenni.
Egy hétnél tovább, vagy az előírtnál nagyobb adagokban csak orvosi utasításra szabad szedni.

4.3 Ellenjavallatok

* pirazolon-származékokkal (fenilbutazon, fenazon, propifenazon, aminofenazon, metamizol, stb.), ill. a készítmény egyéb összetevőivel szembeni túlérzékenység;
* ismert túlérzékenység paracetamolra, acetilszalicilsavra vagy igazolt koffein-allergia;
* örökletes glukóz-6-foszfát dehidrogenáz hiány (haemolyticus anaemia);
* túlzott, illetve krónikus alkoholfogyasztás;
* súlyos máj- és/vagy vesefunkció zavarok;
* akut hepatikus porphyria;
* 12 év alatti életkor.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A következő esetekben fokozott óvatosság (az adag csökkentése és/vagy az adagolási időköz növelése) szükséges:

* beszűkült májfunkció (például krónikus alkoholfüggőség vagy hepatitis esetén);
* beszűkült veseműködés;
* Gilbert-szindróma (glükuronil-transzferáz hiány okozta fluktuáló benignus sárgaság);
* haematopoeticus diszfunkció.

A beteget tájékoztatni kell arról, hogy analgetikumot csak orvosi utasításra szabad hosszú ideig, rendszeresen szedni.
Paracetamol tartalmú analgetikumok tartós szedése nagymértékű kumulációt okozhat, ami ritkán analgetikus nephropathiához és nagymértékben irreverzíbilis veseelégtelenséghez vezethet.
Analgetikumok folyamatos szedése fejfájás kezelésére krónikus fejfájáshoz vezethet.

Asztma, krónikus rhinitis vagy krónikus urticaria esetén, különösen, ha más gyulladáscsökkentő iránt is túlérzékenység áll fenn, fokozott óvatosság ajánlott.
Arra érzékenyeknél beszámoltak néha propifenazon és paracetamol tartalmú készítményekkel összefüggő asztmás rohamokról és anafilaxiás sokkról.

Enyhe fokú máj-, ill. veseműködési zavar, ill. hypercalciuria esetén adagolása egyedi orvosi megfontolást igényel.

Egyes laboratóriumi vizsgálatok eredményét alkalmazása befolyásolhatja (szérum-húgysav, heparin-, teofillinszint, vizelet-aminosav, oxidáz-peroxidáz módszerrel végzett vércukor vizsgálatok).

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Mint más fájdalomcsillapítók esetében is, alkohol fogyasztása Saridon kezelés alatt kerülendő, mivel az egyéni reakciókat nem lehet előre kiszámítani.

Májenzimek működését stimuláló gyógyszerek, pl. néhány altató, antiepileptikum (fenobarbitál, fenitoin, karbamazepin) és a rifampicin egyidejű szedése a paracetamol májkárosító hatását még normál, nem ártalmas adagokban is fokozhatja. Ez az alkoholra is vonatkozik.

A gyomorürülés lassításakor (mint pl. propantelin adásával) a paracetamol felszívódási sebessége csökkenhet és a hatás később alakul ki. A gyomorürülés gyorsulásakor (mint pl. metoklopramid alkalmazása után) a felszívódási sebesség nagyobb.

Klóramfenikollal kombinálva annak eliminációja megnyúlhat és toxicitásának kockázata növekedhet.
Metoklopropamid alkalmazásakor a felszívódási sebesség nagyobb.

A paracetamol és warfarin vagy kumarin-származékok közötti kölcsönhatásra nincsenek klinikai bizonyítékok. Per os antikoaguláns kezelésben részesülő betegek paracetamolt hosszabb ideig, rendszeresen, csak orvosi felügyelet mellett szedhetnek.

A neutropenia (fehérvérsejtszám csökkenés) gyakorisága paracetamol és zidovudin (AZT) egyidejű alkalmazásakor nagyobb. Saridont AZT-vel kombinálva csak orvosi javallatra szabad szedni.

A koffein több szedatív vegyületnek is antagonistája, mint pl. a barbiturátoknak, az antihisztaminoknak, stb.

A koffein fokozza a szimpatomimetikumok, tiroxin stb. provokálta tachycardiát. Széles hatásspektrumú vegyületeknél (pl. benzodiazepinek) a kölcsönhatások különböző formában, előre nem megjósolhatóan jelentkezhetnek. Orális kontraceptívumok, a cimetidin és a diszulfirám lassítják a koffein metabolizmusát, a barbiturátok és a dohányzás pedig gyorsítják. A koffein csökkenti a teofillin eliminációját. A koffein növeli az efedrin-szerű vegyületek addikciós potenciálját. Bizonyos giráz-gátlókkal egyidejűleg alkalmazva a koffein és a paraxantin nevű metabolitjának eliminációja lelassulhat.

Bár elméletileg lehetséges, nincs arra klinikai bizonyíték, hogy a koffein a paracetamolszerű analgetikumok addikciós potenciálját növelné.

4.6 Terhesség és szoptatás

Paracetamol: állatkísérletek nem mutattak teratogén hatásokat. Napjainkig nem jeleztek mellékhatásokat a magzatnál sem, kontrollált humán vizsgálatokat azonban nem végeztek.
Propifenazon: állatkísérletek szerint nincsenek teratogén vagy embriotoxikus hatásai. Terhes nőknél való alkalmazásával kapcsolatosan azonban nem áll rendelkezésre elegendő tapasztalat. Mivel a paracetamol és propifenazon kombináció hatásaira vonatkozó adatok terhes nőknél hiányoznak, terhesség alatt, különösen az első trimeszterben és az utolsó hat hétben (utóbbi esetben a prosztaglandin bioszintézis és a következményesen kialakuló szülésgátló hatás lehetősége miatt) Saridont nem ajánlott szedni.
Mivel a hatóanyag kiválasztódik az anyatejbe és a csecsemő enzimrendszere még éretlen, a tablettát szoptatás alatt nem ajánlott szedni.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Saridon nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A készítmény szedése után néha megfigyeltek allergiás reakciókat (bőrkiütés, urticaria). Nagyon ritkán előfordult túlérzékenységi reakció pruritus, erythema, urticaria, angioödéma, dyspnoe vagy asztma formájában, és elszórtan beszámoltak anafilaktoid reakciókról, illetve anafilaxiás sokkról.
Paracetamollal és propifenazonnal összefüggő thrombocytopenia, leukopenia, agranulocytosis és pancytopenia ritkán fordult elő.
A paracetamol nagy adagokban (főleg tartós alkalmazás esetén) toxikus, nagyon nagy adagokban letális májkárosodást (irreverzíbilis májszövet-nekrózist) okozhat. Korai tünetek: étvágytalanság, hányinger, hányás, izzadás, általános gyengeség, rossz közérzet.
Nagy adagok tartós alkalmazása esetén a vesefunkció romlását is előidézheti.

4.9 Túladagolás

Paracetamol:
Túl nagy adag paracetamol bevétele után a beteg állapota az első 2-3 napon jó lehet, de a tünetek általában 24-48 órán belül kialakulnak: hányinger, hányás, étvágytalanság, sápadtság, hasi fájdalom.
Súlyos túladagolás (felnőtteknél 10 g feletti, gyermekeknél 150 mg/ttkg mennyiség) májcitolízist és irreverzíbilis nekrózist okozhat, ami hepatocelluláris kómához, majd halálhoz vezethet. A bevételt követő 12-48 órán belül emelkedik a májtranszamináz-, laktát-dehidrogenáz- és bilirubin szint, megnyúlik a protrombinidő.
Terápia: hánytatás, tüneti kezelés, antidotumként az első 10 órán belül N-acetilcisztein adása (per os kezdő adag: 140 mg/ttkg. 8 óra után a fenntartandó adag 70 mg/ttkg 4 óránként).

Koffein:
Tünetek: izgatottság, tremor, arrhythmia, tinnitus, scotomák.
Terápia: antidotuma nincs, tüneti kezelés, hemodialízis, hemoperfúzió.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDOSNÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Egyéb fájdalom- és lázcsillapítók
ATC kód: N02B E51

A készítmény paracetamolt és propifenazont (mindkettő rendelkezik fájdalomcsillapító és lázcsökkentő tulajdonsággal), továbbá kis adagban koffeint tartalmaz. Állatkísérletekben a paracetamol és a propifenazon 5:3 arányú kombinációjának akut toxicitása kisebb volt, mint a két vegyületé külön-külön alkalmazva.
A kombináció analgetikus hatása 30 percen belül (akár 15 perc múlva) kezdődik és órákon át tart.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Paracetamol: emberekben a paracetamol orális alkalmazás után gyorsan és teljesen felszívódik. A szérum csúcskoncentrációt 30-90 perc múlva éri el.
Egyetlen, 250 mg paracetamolt tartalmazó tabletta bevétele után a paracetamol a 4,3?1,7 ?m/ml szérum csúcskoncentrációt (Cmax) 32?18 perc alatt éri el (tmax). A paracetamol megoszlási tere kb. 0,95 l/ttkg. Hasonló koncentrációt ér el a vérben, a plazmában és a nyálban. A cerebrospinális folyadékban lévő koncentráció körülbelül fele a plazmáénak. A zsírszövetben csak alacsony koncentrációt ér el. Plazmaprotein kötődése kisebb, mint 10%. A paracetamol átmegy a placentán és az anyatejbe is kiválasztódik. Terápiás adagok után elsősorban a májban glukuronsavval (kb. 60%) és kénsavval (kb. 35%) konjugálódik.
A készítmény bevétele után a paracetamol átlagos felezési ideje 2,3?0,5 óra. A paracetamol gyakorlatilag teljes mennyisége 24 órán belül kiválasztódik a vizeletbe, elsődlegesen inaktív glükuronid- és szulfát-konjugátumok formájában.
Eliminációs felezési ideje gyermekekben kicsit rövidebb, idősekben kissé hosszabb. Máj- vagy veseelégtelenségben a paracetamol metabolizmusa és eliminációja lassulhat.

Propifenazon: a propifenazon orális alkalmazását követően gyorsan és teljesen felszívódik. A plazma csúcskoncentrációt 30 perc múlva éri el. Paracetamol és propifenazon 250:150 mg arányú kombinációban (mint a Saridonnál is) való alkalmazását követően magasabb a plazma csúcskoncntráció (propifenazon Cmax-a a készítmény bevétele után 2,5±0,9 µm/ml, 150 mg propifenazon önmagában történő bevétele után 1,7±0,4 µm/ml).
Plazmafehérje kötődése alacsony (kb. 10%). Átjut a placentán és az anyatejbe is kiválasztódik.
Elsősorban a májban metabolizálódik. Fő metabolitja az N-dezmetil-propifenazon, ami a vizeletbe választódik ki (80%). 250:150 mg arányú paracetamol:propifenazon kombináció adását követően a propifenazon eliminációs felezési ideje 64±10 percről 77±10 percre nő.
A propifenazonnak gyakorlatilag a teljes mennyisége 24 órán belül kiválasztódik a vizeletbe, főként glükuronid-konjugátumként. Csak 1%-a választódik ki változatlan formában a vizeletbe. Máj- vagy veseelégtelenségben a propifenazon metabolizmusa és eliminációja csökkenhet.

Koffein: A koffein orális alkalmazás után gyorsan és gyakorlatilag teljesen felszívódik. 5 mg/ttkg orális adag bevétele után a Cmax-ot 30-40 perc múlva éri el. A koffein megoszlási tere 0,5 l/ttkg. Átjut a placentán és az anyatejbe is kiválasztódik.
A koffeinnek a vizeletbe kiválasztódó fő metabolitjai az 1-metil-húgysav, l-metil-xantin és az 5-acetilamino-6-amino-3-metil-uracil.
A székletben fő metabolitja az 1,7-dimetil-húgysav.
Átlagos felezési ideje 4-6 óra. A koffein - kevesebb mint 2%-a változatlan formában - és metabolitjai elsődlegesen a vizeletbe választódnak ki (86%).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
250 mg paracetamolt és 150 mg propifenazont tartalmazó kombinációval, illetve a két hatóanyaggal külön-külön végeztek patkányokon akut toxicitási vizsgálatot.
Az eredmények a következő táblázatban találhatók:
Vegyület
LD50 (mg/ttkg)
orális alkalmazás
95% konfidencia intervallum (mg/ttkg)
Propifenazon
1414
5199,5-2089
Paracetamol
2500
*
Propifenazon/paracetamol kombináció
3684
2011-30 730
*nincs statisztikai értékelés

A Saridonban használt kombináció kevésbé volt toxikus mint a külön-külön adott hatóanyagok.
Egy másik, ugyancsak patkányokon végzett vizsgálatban a Saridon LD50 értékét kevéssel 2000 mg/ttkg felettinek becsülték.

Szubakut toxicitás
A Saridon maximális humán terápiás adagjának (napi 6 tabletta) 10 és 20-szorosát adták 80 patkánynak 12 héten át. A tízszeres adagot toxikus mellékhatások nélkül tolerálták. A hússzoros adagoknál a hímeknél enyhe súlycsökkenést, az összes állatnál enyhe hepatomegaliát figyeltek meg, de egy sem pusztult el.
A laborértékek nem mutattak adag-függő elváltozást.
Májlézió jelei nem mutatkoztak (SGOT és SGPT nem emelkedett).
Egy krónikus toxicitási és karcinogenitási vizsgálatban 50 patkánynak 105 napon keresztül a táplálékukhoz keverve adtak propifenazont 320, 1000 és 3200 ppm koncentrációban, de sem specifikus célszervi toxicitást, sem daganatképződésre utaló jelet nem fedeztek fel.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

Vízmentes kolloid szilícium-dioxid, magnézium-sztearát, talkum, hipromellóz, kukoricakeményítő, formaldehid-kazein (Esma Spreng), mikrokristályos cellulóz.

6.2 Inkompatibilitások

Nem ismertek.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.

6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30?C-on tárolandó.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db, ill. 20 db tabletta átlátszatlan PVC/Al buborékfóliában és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés (keresztjelzés nélküli)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Bayer Hungária Kft.
1123 Budapest, Alkotás u. 50.


8. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1996/01 10×
OGYI-T-1996/02 20×


9. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

1992. október 30. / 2003. október / 2009. január 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2009. január 12.







2




19281/55/07

 
A honlapon található információk célja az egészségügyi ismeretek bővítése, ezért az, nem helyettesíti az orvos, a gyógyszerész vagy más szakember felkeresését.
Kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét!